Latvia - Lettország
Riga  Fényképalbum - My pictures  
 
Lettországban is, mint a többi balti köztársaságban, először külkereskedőként, az Átkos időkben jártam. Azt hiszem, összesen egy napot és éjszakát töltöttem ott, a tárgyalások és egy késői ebéd miatt (lehet, hogy vacsoraként említettem az "Önéletrajz helyett..."-ben) kevés idő jutott a várossal való ismerkedésre. Az ebédet, ami pazar, tengeri herkentyűket is felvonultató és italban gazdag (és orosz) eseményként merül fel a képzelet hullámaiból, tengeri üdülőhelyen - a közvetlenül a város mellett elterülő, a Baltikum Rivierájának becézett Jurmalában - tálalták, olyan, a tenger dagály-szintje fölé nyúló teraszra nyíló teremben, hogy az engem mindig vonzó végtelen tenger látványa kápráztatta az embert étkezés közben. A városról annyi emlék maradt, hogy szép óvárosának több temploma közül a püspöki székesegyház büszkélkedhet a világ egyik leghíresebb orgonájával. A templom - a Szent Mária katedrális - a XIII. században épült, az orgonát 1884-ben építették és akkor, 6718 sípjával a világ legnagyobbja volt. Meghallgatni se akkor, se később nem volt lehetőségem, amit nagyon sajnálok. Aki arra jár, hallgasson meg egy hangversenyt vagy misét!

Most olvasom a fenti "Riga" Web-lapban, hogy egy amerikai turista lelkendezik, miszerint életében nem látott még olyan szép nőket, akik annyira nem rejtik el bájaikat, mint akikben a Rigában töltött nyáron gyönyörködött. Úgy látszik, nem véletlen, hogy én is belegázoltam a 12 fokos tengerbe rigai lányoknak udvarolni pár percig. Meg kell mondanom, a férfiak is - Lettországban és Litvániában egyaránt - kitűntek szép szál termetükkel. A középkorban messzeföldön híres lovagok voltak, az évszázadok nem rontottak rajtuk.

A Szovjetunió összeomlását követően kétszer-háromszor jártam Rigában, üzleti kapcsolatokat keresve. Csupa olyan lehetőség mutatkozott, amivel nem igen tudtam vagy akartam mit kezdeni: tengeri halak, rákok, textil- és ruhaipari termékek. A potenciális partnerek szinte kivétel nélkül nehézkes állami vállaltok voltak.

A lenti "LatviaTravel" linkben gyönyörű dia-sorozatokat láthatnak, szájtátva bámulom, mennyire megszépült ez az ország! Mintha nem ugyanazt a világot látnám, amivel közel harminc éve ismerkedtem meg és amellyel tíz éve szakadt meg a kapcsolatom. Igazi csoda!

Eszembe jut, hogy két ismerősöm is van, akik a szovjet megszállás elől menekülve hagyták el a Baltikumot, azt hiszem, mindketten Lettországot. Egyikük a kalkuttai csehszlovák kirendeltségen dolgozott, mint bőr-szakértő. Ő valószínűleg csecsemő-korú lehetett, amikor a szülei elmenekültek és az akkori Csehországot találták letelepedésre alkalmasnak, befogadónak. A másik Kalkuttában fogorvosként dolgozott. George szülei Ausztráliáig szaladtak, ő onnan telepedett át Indiába. Gondolom, mindkettejüket örömmel töltik el a fejlemények.

Érdekes észrevétel talán, hogy amikor a balti államok a történelmüket írják ma, független országokként, nem azzal fárasztják magukat és olvasóikat, hogy sárral dobálják elnyomóikat, igyekeznek a pozitívumokat kiemelni ezekből a korszakokból is. Istenem, mennyire tanulhatnánk tőlük!

Utak: a baltikumon végigfutó autóutak minősége az Átkos időkben is messze jobb volt, mint a szovjet átlag. Nyugodtan lehetett rajtuk közlekedni. Gondolom, azóta is sokat fejlődtek. 

Links

Latnet

LatviaTravel

LatviaTourism